Embed

DİŞLERDE OLUŞAN HASSASİYETLER,NEDENLERİ VE TEDAVİLERİ

    Hassasiyet, dişlerde çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan,kısa ya da uzun süreli olabilen,kişiyi fazlaca rahatsız eden bir problemdir. Tarif etmek gerekirse dişlerin sıcak-soğuk, tatlı-ekşi gıdalara, fırçalamaya ya da dokunmaya karşı verdiği keskin ve ani ağrı şeklinde ortaya çıkan,oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Bu sorun bireyin günlük hayatını olumsuz etkiler ve çözülmesi geciktikçe yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki yaratır.

DİŞ HASSASİYETİNİN BAŞLICA NEDENLERİ: 1-DİŞETİ HASTALIKLARI SONUCU OLUŞAN DİŞETİ ÇEKİLMELERİ 

     Çeşitli dişeti hastalıkları (Gingivit'ler)'na bağlı olarak dişeti çekilmeleri ve alveol kemiği (dişleri içinde tutan çene kemiği) kayıpları olur. Bu durumda dişin gözenekli bir yapı gösteren ve üzeri mine ile kaplı olmayan kök yüzeyi ağız ortamına açılır. Hava,su,tükrük gibi uyaranlar ile uyarılır ve hassasiyet başlar. Diş eti hastalığı sonucu olan bu hassasiyet zaman ile geçmeye eğimlidir.  

2-UYGULANAN TEDAVİLER VE OLASI SONUÇLARI

      Dolgu ve protez uygulamaları sonucunda oluşan,soğuk ile aktive olan hassasiyetler bu guruptandır.Dişin yapısında bulunan dentin tüplerinin içindeki sıvının bu uygulamalar sırasında kullanılan alet ve malzemeler sebebiyle yer değiştirmesi ve dişin merkezinde bulunan sinire ağrı uyaranları göndermesiyle oluşur. Yaklaşık üç-dört hafta içinde ortadan kalkması gerekir.

      Yine bu tedaviler arasında diş taşları temizliği sayılabilir. Temizlik seansından sonra özellikle soğuk olmak üzere tatlı-ekşi ve sıcağa hassasiyet meydana gelebilir. Ağzında bol miktarda taş birikimi olan hastalarda tartarların örttüğü diş yüzeyleri temizlik sonrası açığa çıkınca hassasiyet kaçınılmaz olur. 1-2 hafta sonra hassasiyet azalarak kaybolur. Hassasiyet olma ihtimali nedeniyle diş taşı temizliği yaptırmamak doğru değildir. Bu durum diş etlerinizin kalıcı olarak çekilmesine ve bunun sonucu olarak da diş eti hastalığına olan eğiliminizin artmasına sebep olur.

Photobucket

3-ASİT EROZYONU

      Asitli ve kolalı içecekler (kola ve gazozlar) ile bazı meyve ve sebzeler (limon, portakal, greyfurt,erik, kiraz, domates gibi) bol miktarda asit içerir.Bu gıdalar dişin yüzeyini kaplayan koruyucu tabakayı eritir ve diş yüzeyini korumasız hale getirir. Eğer bu korunmasız yüzeye yarım saatten önce kuvvetli bir fırçalama uygularsanız dişlerinizin aşınmasını başlatırsınız ve bundan sonrası daha hızlı ilerler. Dişin mine dokusundaki bu hafif aşınmalar hassasiyete sebep olacaktır.

4-FIRÇA ABRAZYONLARI(AŞINMALAR)

 

    Fırçalama uygun fırça ve doğru fırçalama yöntemi kullanılarak yapıldığında ne kadar başarılı ise tersi durumda zarar da verebilir. Orta sert fırça kullanmak,yumuşak dairesel hareketler ile ve fırçayı fazla bastırmadan fırçalamak ,fırçayı daima dişlerin dik aksları istikametinde hareket ettirmek,enine kullanmamak ve aşındırıcı özelliği düşük macunlar kullanmak gerekir. Aksi halde minede fırçanın oluşturduğu aşınmalar meydana gelir ki sonuç hassasiyettir.  

 

5-DİŞİN MİNE TABAKASINDA OLUŞAN ÇATLAK VE KIRIKLAR 

 

     Ani ısı değişimleri ile diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlıkları minede çatlak ve kırıklara yolaçabilirler.Sıcak bir içeceğin arkasından dondurma gibi soğuk birşeyler yemek minenin genişleme –büzülme hareketini çok hızlı yapmasını gerektirir ve bu esnada minik çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar dişlerin hassaslaşmasına sebep olurlar ve kırıklara dönüşebilirler.

 

    Diş sıkma ve gıcırdatmalar da mineye aşırı yük bindirerek çatlama ve kırılmalara yol açarlar.Bu problemi durdurmanın tek yolu kişiye özel hazırlanan ve diş sıkmayı engelleyen şeffaf plastik ağızlıkların ( bıte guard) kullanılmasıdır.

 

DİŞ HASSASİYETLERİNİN TEDAVİLERİ:

 

-Öncelikle ağız hijyeninize özen gösteriniz. Düzenli fırçalama ve ağız bakımı alışkanlığı kazanmak ve belirli aralıklarla dişhekiminizi ziyaret etmek çok önemlidir.

-Orta sertlikte fırça kullanınız. Hassasiyet çok yoğunsa bu durumlar için özel hazırlanmış “sensitive” diş fırçalarını ve florlu gargaraları kullanmak yararlı olabilir.

 

-Sigara içenler için hazırlanmış,aşındırıcı özelliği fazla,beyazlatıcı diş macunları hassasiyet oluşumunu arttırır.Kullanmadan önce hekiminize danışınız.

-Hassas dişler için hazırlanmış özel macunları kullanın . Bu macunlar uzun vadeli kullanımda oldukça etkilidir.

 

-Asitli gıdaları tükettikten sonra yarım saat geçmeden fırçalama yapmamaya dikkat ediniz. Asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durunuz.

 

-Diş sıkma-gıcırdatma probleminizin olup olmadığını hekiminize danışın, gereken önlemleri alın

 

Photobucket Sağlıklı ve mutlu bir gülüş dileğiyle...  

NOT:Konu ile ilgili fotoğraflar www.creadenta.com sitesinden alınmıştır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !